





În luna aprilie a fost organizată o expoziție de desene si lucrari confecționate din materiale reciclabile: „Economisește sănătos acasă” în două instituții de învățământ: Școala Primară,,Alexandru Baltaga,, din orașul Călărași și Școala peimară din satul Nișcani, raionul Călărași. Scopul principal al evenimentului a fost promovarea comportamentului responsabil față de consumul de energie și formarea unei atitudini sustenabile în rândul elevilor din ciclul primar. Prin intermediul desenelor, copiii au fost încurajați să reflecteze asupra modului în care fiecare dintre noi poate contribui la economisirea resurselor energetice și la protejarea mediului înconjurător. Expoziția „Economisește sănătos acasă” a demonstrat că educația pentru sustenabilitate poate fi promovată într-un mod creativ și accesibil copiilor. Activitatea va fi continuată prin inițiative similare menite să consolideze cultura eficienței energetice în rândul tinerei generații
Activitatea a avut loc în cadrul proiectului „PULSE - Proiectul pentru Utilizarea Logică și Sustenabilă a Energie” este implementat de AO Asociația de sprijin a copiilor și tinerilor cu dizabilități „Dorința,, cu suportul financiar al # Uniunii Europene în cadrul proiectului „Parteneriate locale pentru eficiența energetică în servicii sociale”, cofinanțat și implementat de # Fundația Soros Moldova în parteneriat cu #IP Keystone Moldova și # Asociația Obștească „Fondul de Inovații Sociale din Moldova”.